gototopgototop

ЩО ТАКЕ СПАДКУВАННЯ?

Питання про те, що залишається після смерті померлого власника, кому воно має перейти, в якому порядку і обсязі з найдавніших часів і до наших днів залишаються в центрі уваги суспільства і держави, кожної людини, оскільки вони тією чи іншою мірою стосуються їх інтересів, тому інститут спадкового права в сучасних правових системах – один з найважливіших. Його значення зумовлено тим, що об’єктом спадкування переважно є право власності.

Для того, щоб глибше зрозуміти значення спадкування звернемося до основних понять спадкового права, які містяться в книзі шостій Цивільного кодексу України.

Спадкування це перехід майна після смерті його власника до інших осіб.

Власник, після смерті якого залишилось майно, називається спадкодавцем. Особи, до яких це майно переходить після смерті його власника, називаються спадкоємцями.

Майно, що залишилось після смерті власника, називається спадковим майном, або спадщиною. Слід зауважити, що спадщина складається з прав та обов'язків спадкодавця, тобто до складу спадщини входять і його борги (невиконані зобов'язання, неоплачені кредити тощо), якщо вони в нього були на день смерті. Спадкоємець має право приймати таку спадщину чи відмовитися від неї.

Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а оголошення його померлим набирає законної сили після відповідного рішення суду (ст. 525 ЦК України). З цього моменту у спадкоємця виникає право прийняти спадщину чи відмовитися від неї. Для цього Цивільним кодексом встановлений 6-ти місячний термін, тобто спадкоємцю необхідно до закінчення цього строку звернутись до нотаріуса для вирішення питання подальшого спадкування.

Місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна чи основної його частини. Спадкоємцю який бажає прийняти спадщину необхідно звернутись до нотаріуса, за місцем постійного проживання спадкодавця ( якщо спадкодавець проживав у місті Миколаєві, можливо звернутись до будь-якого нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу або в державну нотаріальну контору).

Цивільним Кодексом передбачено дві підстави спадкування, за законом і за заповітом.

Спадкування за законом можливо в тих випадках, коли: немає заповіту; заповіт визнано недійсним; спадкоємці, призначені в заповіті, померли до відкриття спадщини або відмовилися від прийняття спадщини.

Якщо немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом, або жоден із спадкоємців не прийняв спадщини, або всі спадкоємці позбавлені заповідачем спадщини, майно померлого за правом спадкоємства переходить до держави.

Спадкоємцям, які прийняли належну їм за заповітом чи за законом спадщину, приватний нотаріус або державна нотаріальна контора за місцем відкриття спадщини видає свідоцтво про право на спадщину. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шестимісячного терміну від дня відкриття спадщини і ніяким строком не обмежена.

Слід зауважити, що оформлення спадщини складний та досить тривалий процес, який вимагає від спадкоємців витрати коштів, часу та терпіння.

Більш детальніше про спадкування за заповітом та за законом читайте в наступних випусках.

За консультацією з питань оформлення спадщини звертайтесь за телефонами:

76-50-50,76-67-29.

Приватний нотаріус Миколаївського міського нотаріального округу Грищенко Л.А.