ПОНЯТТЯ ТА ПІДСТАВИ СПАДКУВАННЯ
( Лекція 4 години)
ВСТУП
Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).
Процедура юридичного оформлення такого переходу полягає у видачі нотаріусом свідоцтва про право на спадщину, що здійснюється після встановлення та документального підтвердження ряду фактів.
З метою визначення можливості та умов видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус має вжити ряд заходів щодо встановлення:
1. факту відкриття спадщини;
2. часу відкриття спадщини;
3. місця відкриття спадщини;
4. виду спадкування;
5. кола осіб, що мають право на спадкування ( у тому числі – на спадкування обов'язкової частки в спадщині);
6. факту родинних відносин – у разу такої необхідності;
7. факту прийняття спадщини особами, які закликаються до спадкуванння;
8. складу спадкового майна та документального підтвердження факту його належності його спадкодавцеві;
9. закон, яким слід керуватися при встановленні права на спадщину.
За результатами встановлення зазначених вище фактів та обставин нотаріус приймає рішення щодо юридичного оформлення спадкових прав та можливості видачі свідоцтва про право на спадщину.
Встановлення факту відкриття спадщини.
Під відкриттям спадщини слід розуміти настання таких фактів, з якими закон пов'язує припинення (для спадкодавців) та виникнення (для спадкоємців) спадкових правовідносин.
Відповідно до ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Тобто, необхідною і достатньою для відкриття спадщини умовою визнається смерть громадянина. Разом з тим, закон пов'язує відкриття спадщини також із фактом оголошення особи померлою. Проте у будь-якому випадку( смерть чи оголошення особи померлою) документом, що встановлює факт відкриття спадщини ( і підставою для видачі свідоцтва про право на спадщину) є свідоцтво про смерть спадкодавця.
Зазначенене грунтується на вимогах ст.49 ЦК, згідно з якою смерть особи є актом цивільного стану і підлягає обов'язковій державній реєстрації.
п.3 ст.49 ЦК Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть.
ЧАС ВІДКРИТТЯ СПАДЩИНИ
Час відкриття спадщини має дуже важливе юридичне значення. В залежності від нього визначається склад прав та обов'язків, які переходять по спадщині, визначається коло спадкоємців, визначаються передбачені законом строки для прийняття спадщини чи відмови від неї, пред'явлення вимог кредиторами спадкодавця, а також строки для момента видачі свідоцтва органами нотаріата про право власності, а також вирішується питання про перехід спадщини до територіальних громад.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошена померлою (ч.2 ст.1220 ЦК).
Стаття 46. ЦК України. Оголошення фізичної особи померлою
1. Фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців.
2. Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
3. Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України .
При цьому суттєвим моментом є те, що законодавець пов'язує встановлення часу відкриття спадщини не з моментом смерті, а саме з днем смерті спадкодавця. Тому часом відкриття спадщини слід вважати день смерті особи, зазначений у свідоцтві про смерть, виданому відповідним державним органом реєстрації актів цивільного стану, хоча цивільна дієздатність особи припиняється у момент її смерті.
Факт смерті фіксується по загальному правилу, на підставі медико-біологічних показників, офіційним підтвердженням яких є свідоцтво про смерть, видане органами реєстрації актів цивільного стану.
Цивільний кодекс України.
Стаття 1220. Відкриття спадщини
1. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
2. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
3. Якщо протягом однієї доби померли особи, які могли б спадкувати одна після одної, спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з них.
4. Якщо кілька осіб, які могли б спадкувати одна після одної, померли під час спільної для них небезпеки (стихійного лиха, аварії, катастрофи тощо), припускається, що вони померли одночасно. У цьому випадку спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з цих осіб.
Фізична особа може бути оголошена судом померлою (ст. 46 ЦКУ). Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.
Відповідно до вимог п.212 “Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України” документом, що встановлює факт смерті і час відкриття спадщини підтверджуються свідоцтвом органу реєстрації актів цивільн...
Більше...